VÍTEJTE NA STRÁNKÁCH OSVĚTLUJÍCÍCH SKUTEČNÉ DOPADY OHŇOSTROJŮ NEJEN NA ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ.

Ohňostrojaři nejsou vidět, málokdo zná jejich práci a přesto svým uměním okouzlují miliony diváků všech generací. Nyní nastal čas, vystoupit ze stínu a uvést vše na pravou míru, ukázat jaký mají ohňostroje skutečně vliv na náš život a vyvrátit fámy, které se medii a prostřednictvím některých aktivistů  šíří.

AKTUÁLNĚ

Velký dotazník ohledně ohňostrojů

Pomozte nám vyplněním dotazníku zmapovat situaci ČR. Jak vnímáte ohňostroje a jak na ně reagují Vaši zvířecí parťáci?  Kolik lidí se chodí dívat na ohňostroje, kolik zvířat se skutečně bojí?

Vyplnit dotazník

Zde může být Váš ohňostroj

Chcete propagovat svůj ohňostroj? Umístíme ho sem, aby se lidé mohli svobodně vyjádřit zda ohňostroj chtějí, nebo ne.

i

Rozbor studie, citované v mnoha peticích proti ohňostrojům

Studie se zaměřuje na dopady odpalování pyrotechniky během silvestra v Nizozemsku, konkrétně v oblasti sladkovodních jezer, pastvin a říčních niv Natura 200 Oostelijke Vechtplassen, kde jsou tisíce zimujících ptáků.

Pomocí radaru byl sledován pohyb ptáků. Před půlnocí byl zjištěn minimální pohyb ptáků. Zatímco těsně po půlnoci,  semnožství ptáků ve vzduchu zdesetinásobilo. Zvýšený pohyb trval cca 45minut.

 CELÁ STUDIE K PŘEČTENÍ ZDE:

https://academic.oup.com/beheco/article/22/6/1173/218852

 

Závěr studie:

  • Ohňostroj nemá přímý letální účinek na ptáky.
  • Studie posuzovala vliv silvestrovské palby a nikoli vliv ohňostroje jako takového. V přilehlých městech probíhalo střílení pyrotechniky celý večer, jak je ale vidět z měření, ptáci na toto nereagovali. Lze tedy jednoznačně říci, že 1 ohňostroj nepředstavuje pro ptáky výrazný rušivý faktor. K vyrušení došlo totiž až po půlnoci, kdy byla pyrotechnika masivně střílena ve všech okolních osídlených oblastí.
  • Ani při takto masivním vyrušení nebyly potvrzeny úhyny ptactva, pouze jsou v diskuzi uvedeny teoretické možnosti, co by se stát mohlo.
  • Měření probíhalo na jednom z největších evropských zimovišť, to vůbec nelze srovnávat s podmínkami u nás a obecně ve městech. 
Share This